Pakartojimas prieš pildant pajamų deklaraciją

Šiandien prisiminsime, kaip apskaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis. Kodėl šiandien? Todėl, kad jau tuoj tuoj pildysime deklaracijas ir vėl kils daugybė klausimų. Tad dar kartą pasikartokime, kaip apskaičiuojamos metinės gyventojų pajamų mokesčio sumos. O kitą kartą papasakosiu, kaip pildyti deklaraciją, kad susigrąžintumėte kuo daugiau mokesčių.

Pabrėžiu, kad kalbėsiu tik apie tuos asmenis, kurie dirba sau ramiai pas darbdavį, nevykdo individualios veiklos ir jokiomis kitomis chaltūromis neužsiima. Tiesiog kad būtų kiek įmanoma paprasčiau.

Apmokestinimo schema yra paprasta…

Juokauju!

Nubraižiau schemą. Shema didelė. Bet apie kiekvieną elementą papasakosiu atskirai ir viskas nebeatrodys taip sudėtinga.

(1) Pajamos

Pajamos yra tai, ką Jūs per metus pa(j)ėmėt. Paprastai tai bus Jūsų darbo užmokestis ant popieriaus. Bet gali būti ir kitokių pajamų: palūkanos, turto pardavimai, pajamos už paslaugas ir kt. Pavyzdžiui, išnuomojote įmonei, kurioje dirbate, savo automobilį. Nuoma bus Jūsų pajamos.

(2) Neapmokestinamosios pajamos

Iš visų pajamų yra atimamos neapmokestinamosios pajamos, nes jos tiesiog neapsimokestina. Neapmokestinamųjų pajamų sąrašas yra ilgas. Tai visokios pašalpos, kompensacijos, palūkanos už indėlius (mažesnės nei 500 Eur) ir kt. Jį galite rasti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnyje. Jeigu gavote kažkokių pajamų iš šalies, pasitikrinkite, ar jos neapmokestinamos.

(3) Apmokestinamosios pajamos I

Iš visų pajamų (1) atėmus neapmokestinamąsias pajamas (2), gaunamos apmokestinamosios pajamos.

(4) Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD)

Neapmokestinamasis pajamų dydis yra ta apmokestinamųjų pajamų dalis, kuri neapsimokestina. Tiesiog taip, už gražias akis. Tačiau jo dydis priklauso ne nuo akių grožio, o nuo uždirbtų pajamų dydžio: kuo didesnės pajamos, tuo mažesnis NPD. Patogu išskirti keturias žmonių kategorijas.

I kategorija. Jeigu Jūsų metinės apmokestinamosios pajamos (3) neviršija dvylikos minimalių mėnesinių algų (minimumų), buvusių metų pradžioje, Jūs papuolate į šią kategoriją. 2016 m. sausio 1 d. minimumas buvo 350 Eur, tad pildydamas 2016 m. deklaraciją Jūs būsite priskirtas šiai kategorijai, jeigu Jūsų metinės apmokestinamosios pajamos (3) yra 4 200 Eur (350 € × 12 mėn.) arba mažesnės.

Jeigu Jūs papuolate į šią kategoriją, Jums 2016 m. taikomas 2 400 Eur metinis NPD.

II kategorija. Tiems, kurie negali taikyti maksimalaus NPD, kitaip tariant, tiems, kurie uždirbo daugiau nei minimumą, NPD apskaičiuojamas pagal formulę:

Metinis NPD = 2 400 € – 0,34 × (Apmokestinamosios pajamos – 4 200 €)

Jeigu Jūs 2016 m. uždirbote 10 000 Eur, Jums priklausys 428 Eur metinio NPD. Jeigu uždirbote 5 000 Eur – 2 128 Eur metinio NPD.

III kategorija. Tiems, kurie 2016 m. uždirbo daugiau nei 11 258,82 Eur, NPD nepriklauso. Gausite nulį.

IV kategorija. Skaičiuojant NPD neįgaliesiems, jokios formulės netaikomos. Jiems priklauso fiksuotas individualus NPD. Jeigu Jums nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis, Jūsų metinis NPD 2016 m. yra 3 240 Eur. Jeigu Jums nustatytas 30–55 proc. darbingumo lygis, Jūsų metinis NPD 2016 m. yra 2 520 Eur.

(5) Papildomas NPD

Papildomas NPD priklauso tada, kai turite vaiką iki 18 metų arba vyresnį vaiką, kuris mokosi bendrojo ugdymo mokykloje.

2016 metais už kiekvieną vaiką per mėnesį buvo taikoma 120 eurų papildomo NPD. Už vieną vaiką per metus susidaro 1 440 eurų (120 € × 12 mėn.) papildomo NPD, už du vaikus – 2 880 Eur ir t. t. Šios sumos yra skiriamos abiems tėvams pasidalinti. Paprastai tėvai už vaikus priklausantį papildomą NPD dalijasi per pusę, tačiau įstatymas leidžia ir kitomis dalimis pasidalinti.

(6) Apmokestinamosios pajamos II

Iš apmokestinamųjų pajamų (3) atėmus NPD (4) ir papildomą NPD (5), gaunamos apmokestinamosios pajamos. Taip taip, taip sumažinus apmokestianmąsias pajamas gaunamos apmokestinamosios pajamos. Painu? Painoka. Kad būtų lengviau susigaudyti, suteikiau joms numerius.

(7) Išlaidos

Įstatymas leidžia iš apmokestinamųjų pajamų atimti kai kurias išlaidas. Iš pajamų, su tam tikromis išimtimis, galima atimti:

– savo, sutuoktinio arba savo nepilnamečių vaikų ar vyresnių neįgaliųjų vaikų naudai sumokėtas investicinio gyvybės draudimo įmokas;

– savo, sutuoktinio arba neįgaliųjų vaikų naudai sumokėtas įmokas į pensijų fondus;

– už profesinį mokymą ar studijas sumokėtas sumas;

palūkanas už iki 2009 m. sausio 1 d. paimtą kreditą gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti.

 

Iš pajamų gali būti atimta ne daugiau kaip 25 proc. visų apmokestinamųjų pajamų II (6). Pavyzdžiui, Jūs per metus uždirbote 10 000 Eur, Jums priklauso 428 Eur metinio NPD. Jeigu dar turite tris vaikus ir su sutuoktiniu dalinatės papildomą NPD per pusę (120 € : 2 × 3 vaikai = 180 € × 12 mėn. = 2 160 €), tai Jūsų apmokestinamosios pajamos II bus 7 412 Eur (10 000 € – 428 € – 2 160 €). O tai reiškia, kad iš pajamų galėsite atimti daugiausiai 1 853 Eur (7 412 € × 25 %). Jeigu Jūsų išlaidų suma mažesnė už maksimaliai leidžiamą atimti, tarkime, 1 000 Eur, galite atimti visą 1 000 Eur sumą. Jeigu didesnė, tarkime, 2 000 Eur, – galtie atimti tik 1 853 Eur.

(8) Apmokestinamosios pajamos III

Iš apmokestinamųjų pajamų II (6) atėmus patirtas išlaidas (7), gaunamos apmokestinamosios pajamos III.

(9) Gyventojų pajamų mokestis

Galiausiai apmokestinamąsias pajamas III (8) padauginus iš 15 proc. mokesčio tarifo, gauname gyventojų pajamų mokesčio sumą, kuri turėjo arba turės būti sumokėta už 2016 metus.

Štai ir viskas. Kitą kartą papasakosiu, kaip žingsnis po žingsnio užpildyti deklaraciją ir susigrąžinti kuo daugiau mokesčių.

Komentaruose parašykite, kurie pajamų mokesčio klausimai Jums sudėtingiausi. Ar jau ir taip viską žinojote? Ko dar nesužinojote?

Dabar spauskit ir dalinkitės Share on Facebook163Share on Google+4Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0Share on LinkedIn1

15 Comments

 1. Sozaida

  Ačiū, puikus darbas!

  Reply
  1. Dovidaitė Brigita (Post author)

   Ačiū, kad skaitote.

 2. Edita

  Paprastesnio ir aiskesnio isaiskinimo negu cia nebuvau maciusi.

  Reply
  1. Dovidaitė Brigita (Post author)

   Ačiū, Edita, smagu girdėti.

 3. Julija

  Laba diena, o ar bus įrašas apie deklaravimą dirbantiem su IVP? Labai reikėtų! Ačiū 🙂

  Reply
  1. Dovidaitė Brigita (Post author)

   Julija, planuose nėra, bet gal ir suplanuosiu, jeigu poreikis yra 🙂

 4. Tadas

  Laba diena
  Labai labai ačiū! Nuostabiai puikiai!
  Gal galite patarti/pakonsultuoti. Susidėjau pagal jūsų schemą savo sheetą skaičiavimams. Aš ir VMI skaičiuojam taip pat su vienu bet.
  Turiu komandiruotės pajamų, kurias savo skaičiavimuose priskiriu prie „neapmokestinamųjų pajamų 1“. Ta suma taip pat yra perkelta ir į deklaraciją, tačiau matau kad VMI forma skaičiuoja pajamų mokestį nevertindama mano komandiruotės. Kodėl?

  Reply
  1. Tadas

   Pats atradau 🙂
   Pirmam žingsnyje VISAS pajamas aš sudedu į vieną sumą, o VMI iš kart išskiria į atskirus deklaracijos lapus.
   Dabar jau tiek aš, tiek VMI skaičiuojam vienodai 🙂

  2. Dovidaitė Brigita (Post author)

   Laba diena, Tadai,
   Džiaugiuosi, kad pats suradote atsakymą.

 5. Lukas

  O jei NPD darbdavys netaike ir buvo atskaiciuota viskas nuo pirmo euro ar deklaracijoje tai matysis? Kaip tokiu atveju susigrazinti nepanaudota NPD?

  Reply
 6. Eglė

  Laba diena, ar deklaruojant pajamas vyras gali nesidalinti su manimi 3 vaikais? 🙂 Jam labiau apsimoka nei man. P.s. labai ačiū už išsamų paaiškinimą

  Reply
 7. Aurimas

  O jei moki būsto paskolą, ar į deklaraciją tą reikia įrašyti?

  Reply
 8. Aurimas

  Vistiek „nepagaunu“ tos formulės, kaip jūs gaunat tuos 428NPD nuo 10000,gal galėtumėt tiksliau?

  Reply
 9. Giedre

  Aciu uz isamia info. Tik vistiek neaisku:) as esu viena su 3 nepiln.vaikais. Kiek uz 3 priklauso metinio NPD,kokia suma turetu buti deklaracijos GPM308 firm.17 laukelyje pas mane dabar 3360€??? Busiu dekinga uz ats.Aciu

  Reply
 10. Rūta

  Labai patiko paaiškinimai. Tikiuosi DOVIDAITĖ ir toliau rašys 🙂

  Reply

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos